FAQ
Do kiedy trwa ochrona ubezpieczenia posagowego, w przypadku wystąpienia jakich ryzyk ubezpieczyciel przejmie odpowiedzialność, kiedy można przystąpić do umowy – te pytania padają bardzo często w przypadku ubezpieczeń posagowych. Na nie i inne postaramy się odpowiedzieć w bardzo skrótowej formie.
Po co w ogóle jest potrzebne ubezpieczenie posagowe?
Mówiąc w dużym skrócie – polisa posagowa ma zadanie zapewnić Twojemu dziecku dobry, pewny start w dorosłość. Podpisanie umowy obliguje do regularnych oszczędności, które dodatkowo jeszcze będą pracować na wybranym przez Ciebie funduszu inwestycyjnym.
Kiedy można przystąpić do posagówki?
Cóż – im szybciej, tym lepiej. Najlepiej zrobić to, gdy dziecko jest jeszcze małe – im dłużej będzie trwało ubezpieczenie, tym więcej zaoszczędzisz na poczet przyszłości swojego dziecka i otrzymasz większy przychód z inwestycji.
Jak długo trwa ubezpieczenie posagowe?
To zależy oczywiście od Ciebie. Utarło się, że pieniądze wypłacane są po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności, ale wcale tak być nie musi. Możesz określić na umowie, że chcesz, aby Twoje dziecko otrzymało zgromadzony kapitał dopiero po osiągnięciu 25 roku życia.
Ile pieniędzy wpłacam na poczet polisy?
Częstotliwość wpłat oraz ich wysokość ustalasz na rozmowie z agentem ubezpieczeniowym i to zależy tylko i wyłącznie od Twoich możliwości finansowych. Ważne jest natomiast, aby składki opłacać terminowo! Jeśli zdecydowałeś się na jednorazową wpłatę, możesz w późniejszym terminie dopłacić do polisy.
Jaki zysk przyniosą oszczędności dla mojego dziecka?
Zysk zależy od wybranego funduszu inwestycyjnego. Wyższy zysk obiecują fundusze o większym ryzyku. Dlatego też decyzja powinna być dobrze przemyślana i przedyskutowana z doradcą ubezpieczeniowym.
Jaki charakter przyjmuje świadczenie?
Częstą decyzją rodziców jest, aby dziecko po osiągnięciu wieku przewidzianego na umowie otrzymało pełną kwotę. Możesz również wybrać opcję comiesięcznych wypłat.
Zdarzają się również sytuacje, gdy rodzic umrze w trakcie trwania ubezpieczenia. Jeśli polisa obejmowała to ryzyko, dziecko otrzymywać będzie rentę.
Czy muszę wypłacać pieniądze z ubezpieczenia posagowego?
Niekoniecznie. Zgromadzony kapitał można inwestować dalej i przeznaczyć na przykład na poczet polisolokaty. Decyzja należy do Twojego potomka.
Czy do polisy posagowej przystąpić mogą tylko rodzice dziecka?
Nie - ubezpieczenie mogą wykupić również dziadkowie dla swojego wnuka.
Czy pieniądze zgromadzone na polisie obarczone są jakimiś podatkami?
Całe szczęście, nie. Kapitał zwolniony jest od podatku Belki, a wypłacone odszkodowanie - zwolnione z podatku od darowizn i spadków. Tym samym będziesz pewien, że pieniądze nie będą pomniejszone od należność dla urzędu skarbowego.