Posiadanie polisy to z jednej strony chęć zabezpieczenia najbliższych, a z drugiej konieczność ponoszenia z tego tytułu dodatkowych wydatków. Jednak odpowiednio dobrane ubezpieczenie wcale nie musi obciążać domowego budżetu, a w zamian będzie finansowym wsparciem w razie kryzysowej sytuacji.
Jeszcze przed zawarciem umowy ubezpieczeniowej na życie warto rozważyć zakres ochrony – czy ma to być jedynie ochrona na wypadek śmierci członka rodzina, a może coś więcej z uwzględnieniem poważnego zachorowania albo utraty miejsca pracy?
Zobacz jak łatwo porównać polisy
Jedyny żywiciel rodziny
Podstawowy pakiet ubezpieczenia na życie jest najczęściej wybierany w tych rodzinach, gdzie jeden rodzic (najczęściej ojciec) jest głównym, a czasem jedynym jej żywicielem ze względu na małe jeszcze dzieci, których wychowaniem zajmuje się matka. Wybierając taki właśnie pakiet, zabezpieczający pozostałych członków rodziny przed finansowymi skutkami śmierci jednego z rodziców, pozwoli równiez uchronić najbliższych przed wpadnięciem w pętlę długów. Często w młodych rodzinach bywa, że żyją one na kredyt albo posiadają zobowiązania w postaci niespłaconych pożyczek.
Poważne zachorowanie
Ubezpieczenie na życie nie jest produktem ograniczonym, tzn. jego oferta może zostać rozszerzona o dodatkowe zapisy w umowie. Wysokość składki będzie wówczas wyższa, ale w stosunku do ceny podstawowej będzie to zaledwie kilku- czy kilkunastoprocentowyprocentowy wzrost. Jednym z takich rozszerzeń jest zabezpieczenie na wypadek poważnego zachorowania, które zarówno powoduje przerwę w pracy i spadek dochodów, jak i wymaga środków finansowych na leczenie oraz utrzymanie rodziny w trakcie rekonwalescencji. Nawet jeśli poważne zachorowanie nie dotyczy wspomnianego wyżej jedynego żywiciela rodziny, reszta obowiązków spada na drugiego rodzica bądź dzieci.
Z myślą o przyszłości
Możliwości zabezpieczenia, jakie daje polisa na życie, jest wiele. Ubezpieczenie to, oprócz funkcji ochronnych, spełnia także rolę narzędzia inwestycyjnego. Kapitał można gromadzić z przeznaczeniem dla różnych członków rodziny. Dla rodzica zostały stworzone tzw. ubezpieczenia na dożycie. Odkładane w ten sposób środki będą w przyszłości niezastąpionym dodatkiem do niskiej zazwyczaj emerytury i pozwolą utrzymać standard życia zbliżony do okresu pracy zawodowej.
Z kolei dla dziecka analogicznym produktem jest ubezpieczenie posagowe. Dzięki systematycznemu opłacaniu składek, potomek w chwili uzyskania pełnoletności dysponuje kapitałem, dzięki któremu jest w stanie poznać złożony proces inwestowania i nauczyć się odpowiedzialności z tytułu dysponowania własnym funduszem. Polisa posagowa objemuje ochroną także śmierć rodzica, a młody ubezpieczony nie zostaje bez środków do dalszego życia.
Redakcja portalu: ubezpieczonedziecko.pl
Opublikowano01.01.70
Średnia ocena: 5
Dziękujemy za oddanie głosu.